FAQ

So the most common questions and answers.

Everything is fine but…

What will we get?

Short film 3-5 minutes

You will definitely get a short film. This is the form I like the most, because it allows me to dynamically summarize the best of everything. Here I usually like to go crazy with the convention and editing. A short video will also work great on your social media.

You probably know this format from most of the films you can watch here. If you haven’t seen them yet, I invite you to the FILMS tab.

Long film 15-30 minutes

After years of experience with wedding films, I’ve come to the conclusion that a length of 15 to 30 minutes works best.

I value quality above quantity. Therefore, in such a time frame, I am able to tell your story in an engaging and dynamic way. The last thing we want is for our viewer to click rewind.

Extras

In addition to the short and long films, I also offer a lot of extras.

I will capture an additional outdoor session wherever you can think of, I will use a drone to get some shots from the air, and there also might be some raw material available. In addition, I can also prepare a beautiful, personalized flash drive for you.

You will find everything in my offer, for which I invite you to contact me.

To get to know my current offer in detail – please write a message.

Other interesting questions:

How much does your films cost?

It is hard to tell since every wedding is so much different and it takes place in various locations. Money is definitely not my first priority but I am really trying to make my living with what I really love doing.

The prices for my packages start as low as 700 Euros. It all depends on what you will choose. Additional costs may include travel and accommodation.

The offer changes frequently, so it will be best if you write to me to receive the current price list.

Do you work alone?

Yes, I almost always work alone on a film, and that’s what I prefer. It gives me artistic freedom and a sense of full control. I have a rule that if I stand in one place for more than 5 minutes, it means I’m wasting my time. When recording, I love to look for frames and think about editing, thanks to which everything looks as if it was recorded on several cameras.

If you want an additional shooter, let me know! There is no problem with hiring one.

When will we get the film?

Usually it takes around 2-3 months to finish the film.

W jakich godzinach pracujesz?

Przyjąłem, że okres 10-12 godzin pracy w dniu ślubu jest najbardziej optymalny. W takim przedziale czasowym jestem w stanie wydobyć z siebie najwięcej twórczości i utrzymać jakość na najwyższym poziomie.

Co dostaniemy na koniec?

Na pewno otrzymacie ode mnie krótki film 3-5 minutowy. Dodatkowo otrzymacie długi film trwający około 15 lub 30 minut, który będzie zawierał pełną historię. Wszystko do pobrania online lub przekazane na personalizowanym, pięknym pendrive w pudełeczku. Dodatkowo wrzucam też bonusy, screeny i krótkie zajawki. Dla każego coś innego.

Sesja plenerowa, jak to działa?

Obecnie wycieczki za granicę mogą kosztować tyle samo lub nawet mniej niż wyjazd nad nasze morze. Warto rozważyć wyjazd np. do Włoch czy na Chorwację. Można to też połączyć z podróżą poślubną i przeznaczyć jeden dzień na nagrywki w pięknym miejscu. Możliwości jest bardzo dużo a pamiątka zostanie na całe życie.

Do you record in 4K?

Yes, 4K has been the standard for me from the very beginning. I provide videos in 4K and there are no additional charges for this. If you also need the Full HD version, let me know.

Do you also offer raw material?

Niestety nie oddaję pełnego surowego materiału. Nawet jakbym to robił to byłoby to bardzo niepraktyczne z uwagi na bardzo duży rozmiar plików oraz charakterystykę mojej pracy.

Mam natomiast w ofercie coś takiego jak “surowe ścinki”. Podczas montowania i selekcji materiału, czasami potencjalnie fajne ujęcia lecą do kosza z uwagi na to, że po prostu do niczego nie pasują lub niewiele wnoszą do historii. Mogę przygotować kilkuminutowy zbiór takich niewykorzystanych ujęć. Pary Młode to uwielbiają, ponieważ można zobaczyć jak wszystko wyglądało zza kulis.

Can you use drone?

Yes Sir. I have a DJI drone and UAVO license. It’s all legit.

Can we meet?

Of course. I even insist that we first get to know each other and then complete the formalities. Therefore, feel free to write or call me.

I would love to meet you for a good coffee. If this is not possible, we can meet online on Skype or Whatsapp.

Where do you get inspiration from?

I like to draw inspiration from cinema. Often when I watch films I pay attention to the editing or effects that have been used and I think “Oh! This is great, I will use a similar procedure in my film”.

In addition, sometimes series, commercials or music videos of various artists inspire me. When I’m totally in a bind, non-obvious music and imagination always come to the rescue.

Czy robisz też zdjęcia?

Obecnie na ślubach nie robię zdjęć. Zajmuję się tylko filmem.

Współpracuję natomiast z kolegami i koleżankami z branży foto i bardzo chętnie polecę Wam kogoś z dobrym skillem. Współpraca z kolegą lub koleżanką fotografem skutkuje fajną atmosferą i znanym już trybem pracy.

W jakim rejonie nagrywasz filmy?

Zupełnie nie ograniczam się do konkretnego regionu. Lubię podróżować i poznawać nowe miejsca. Nagrywałem już w Warszawie, Poznaniu, Dąbrowie Górniczej itp.

Pochodzę natomiast z Łomży i tutaj też mieszkam.

Po co nam w ogóle film?

Niektórzy pytają “Po co nam film, skoro mamy zdjęcia?”.

Odpowiedź jest prosta. Zdjęcia nie przekażą tylu emocji, głosu, dźwięku albo gestów. Zdjęcia będą przypominać wspomnienia i dawać pewne wyobrażenie. Wyobraźcie sobie siłę filmu za 20, 30 lat, gdy Wy lub Wasze dzieci będziecie mogli przypomnieć sobie jak wyglądał Wasz taniec, jak drżały Wasze ręce i jak ten dzień przeżywali Wasi najbliżsi. 

Film to też medium, które stale przybiera na popularności. Jest to po prostu idealna okazja do uwiecznienia pięknych momentów.

Need more info?

I like to receive e-mails from you, so if you have any questions – feel free to write!

I am also happy to advise you if needed.

I usually reply within 24 hours.

See also: